DOBRA ZMIANA PIELĘGNIARKOM. W dniu 15 sierpnia zostaje zrównane ustawowe, najniższe wynagrodzenie zasadnicze: pielęgniarki, pielęgniarki z tytułem licencjata, magistra pielęgniarstwa z najniższym wynagrodzeniem opiekuna medycznego. Ustawę opublikowano dnia 1 sierpnia 2017 roku w Dzienniku Ustaw pod pozycja 1473.

Nowa ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych.


Poniżej publikuję propozycję okładki najbliższego wydania branżowego miesięcznika Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych - nakład 30 tysięcy egzemplarzy.

Wyraź swoja opinię. Proszę o sugestie.

Mariusz Mielcarek 

22 lipca 2017 - Akcja pielegniarkicyfrowe@wp.pl - pielęgniarki i położne piszą do związków pip: Żądamy strajku oraz pozwu zbiorowego, a także postępowania przed sądem zawodowym wobec wiceministra zdrowia Józefą Szczurek-Żelazko! Ponad 70 komentarzy!

20 lipca 2017 roku - Prawo i sprawiedliwość dla pielęgniarek. Prezydent w dniu 19 lipca podpisał ustawę o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, która deprecjonuje zawody pielęgniarki i położnej wobec innych zawodów medycznych. Ponad 120 komentarzy!

Czyli podział pielęgniarek i położnych pozostaje taki jak opublikowaliśmy w bieżącym numerze miesięcznika branżowego - Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych - nakład 30 tysięcy egzemplarzy. 

Tylko w miesięczniku branżowym pielęgniarek i położnych (nakład 30 tysięcy egzemplarzy) - zobacz pełny tekst ustawy autorstwa ministra Radziwiłła o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego. W gazecie znajdziesz wiele informacji związanych z tym nowym aktem prawnym regulującym wynagrodzenia zasadnicze pielęgniarek i położnych. 

Mariusz Mielcarek 

                                Powiększ aby przeczytać tą stronę gazety

                                   Zobacz inne artykuły w tym numerze gazety

Komentarze użytkowników

#1  2017.08.01 16:10:58 ~piel.

Czyli od jutra wchodzi w życie nasza cudowna ustawa :-0

#2  2017.08.01 16:14:39 ~ewa

Nie od jutra tylko od 15 sierpnia

#3  2017.08.01 16:16:05 ~piel

A czemu znowu po 14 dniach, już po podpisaniu przez prezydenta miała wejść po 14 dniach

#4  2017.08.01 16:31:31 ~Nurse

Zobaczycie lepszy sorcie na taczkach was wywiozą jeszcze trochę . Aha i sprowadźcie sobie Ukrainki bo polskich pielęgniarek niezobaczycie chyba że strajkujące albo zagranica. Baj baj

#5  2017.08.01 16:44:29 ~piel spec

Po po ukazaniu się w dzienniku ustaw musi upłynąć 14 dni ,a gdzie Ci tak spieszno?

#6  2017.08.01 17:56:51 ~ja

Opiekun med.wspólnie z pielęgniarką wykona zadania.Jemu zostanie czas wolny a jej obowiązki, w których opiekun jej nie pomoże. Dobra zmiana docenia ciężką pracę opiekuna medycznego.

#7  2017.08.01 17:58:55 ~Mgr spec.

Super. Wreszcie.

#8  2017.08.01 18:04:35 ~już nie mg

A niech mi ktoś jeszcze raz wspomni, że mam się dokształcać, albo jakiś kursik zrobić. Basenem przez łeb dostanie. Bo i pytam po co? A zbiorę w kieszeń tego swojego magistra, zatrudnię sie jako opiekun i bez odpowiedzialności będę sobie spokojnie pracować.

#9  2017.08.01 18:40:53 ~Do #7

Czy sprawdziłaś w umowie o pracę na jakim stanowisku jesteś zatrudniona ? Oby nie było to pielęgniarka lub starsza pielęgniarka.

#10  2017.08.01 19:01:08 ~gość

Wykonujecie posłusznie wszystkie czynności opiekunek, to o co wam chodzi? Lekarz basenu nie podaje nawet gdyby chory miał się zesr.Nadgorliwość was gubi od lat drogie siostrzyczki.

#11  2017.08.01 19:08:26 ~do 10

A chciałbyś się zesrać, i żeby siostrzyczka poszła dalej?

#12  2017.08.01 20:44:11 ~do11

Lekarz idzie dalej dlatego się go ceni siostrzyczko

#13  2017.08.01 20:50:21 ~maja

Tu nie chodzi o poziom wykształcenia, ani ilość zdobytych specjalizacji. Rząd realnie zabrał pielęgniarkom i położnym dodatek "zembali", okłamują społeczeństwo, że te "pazerne pielęgniarki" będą zarabiać tyle co lekarz, a my dyskutujemy o opiekunach, ratownikach, salowych. Tylko w Polsce tak się dzieje, że pielęgniarki się kształcą i zarabiać dalej będą najniższą krajową, bo te sprytniejsze zarabiają już dużo, a reszta spryciul wyjechała, a reszta czeka na emeryturę. Zostałyśmy my/wy poniżone, skłócone "matrony" mocne w gębie na tym forum. Szanowne koleżanki jak do siebie piszecie, jesteście na samym dole drabiny i jak nie weźmiemy się do planowania WSPÓLNEJ strategii działania zbiorowego (a ten portal może nam pomóc). To dalej będziecie tylko komentować. i nic i nikt nie sprawi, że będziecie szanowane. Pisze się tu o empatii do chorego. Pytam gdzie i kiedy mamy ją zastosować? Przy biurku? Przy toalecie porannej? Kiedy robimy coś w dyżurce? A gdzie empatia do nas? Kiedy jemy śniadanie w porze obiadowej, a pacjent kładzie nam na stół kubek z moczem. Na empatię przechodzi moment, kiedy zadbana Pani pielęgniarka w Wielkiej Brytani ma normy zatrudnienia i 6 do 10 chorych na 12 godzinny dyżur. Tak ona po prostu ma czas na empatię. Z nas zrobiono fabrykę. Przy taśmie nie ma empatii, tylko akord moje drogie. Pozdrawiam wszystkie Panie pielęgniarki, szanujcie zdanie innych jak swoje własne to może małymi krokami coś uzyskamy.

#14  2017.08.01 21:18:16 ~do13

Do kogo ty masz pretensje,że gbur stawia ci kubek z moczem na stół gdy jesz śniadanie? Kto cię będzie szanował jak pozwalasz sobie na takie rzeczy

#15  2017.08.01 21:24:42 ~chory kraj

Czy ten kraj nigdy nie będzie normalny? Macierewicz wybił specjalny medal im. Bartłomieja Misiewicza-

#16  2017.08.01 21:36:43 ~piel. dypl

Zjawisko 'równania w dół' ze względu na wykształcenie grupy pielęgniarek, jest też w Ustawie z dnia 15 lipca 2011 o zawodach pielęgniarki i położnej art.67 ust. 3-pielęgniarka i położna posiadająca co najmniej stopień naukowy doktora i odpowiedni dorobek naukowy i zawodowy w dziedzinie, w której zamierzają uzyskać tytuł specjalisty, mogą być zwolnione przez ministra zdrowia z obowiązku odbywania specjalizacji w części lub całości.Jednocześnie specjalizacje w dziedzinie pielęgniarstwa MZ, dedykuje pielęgniarkom tylko na poziomie średniego szkolnictwa medycznego. Różnego rodzaju 'równania w dół' na obszarze kształcenia w zawodzie pielęgniarki funkcjonują w innych aktach prawnych, takich jak dekrety lub rozporządzenia MZ, a wydanych po II wojnie światowej.

#17  2017.08.01 21:46:06 ~JP

Tak oto Pielęgniarkom spełniono obietnice wyborcze zrównując Naszą ciężką i ODPOWIEDZIALNĄ pracę z opiekunką medyczną ! PIELĘGNIARKI dobrej zmianie na pewno to zapamiętają( JA na pewno) Dziękuję Pani Szydło, że zachęciła Pani młode dziewczyny do wyboru zawodu pielęgniarki! Pytanie KTO będzie opiekował się Polakami ? OPIEKUNKI? Z całym szacunkiem dla Opiekunek, ale to nie ta sama wiedza.

#18  2017.08.01 21:53:21 ~piel.lic.i

Boże , to po co my się uczyłyśmy i uczymy.kto do tego dopuścił!

#19  2017.08.01 22:01:49 ~Do 10

Proszę nie mówić o pielęgniarkach - siostrzyczki, czy kiedykolwiek powiedział "gość" do lekarza bracie? Siostry i bracia są w Zakonie!

#20  2017.08.01 22:21:09 ~jad

Dobra zmiana ,służyć dalej nie mam zamiaru ,proponuję strajk. To jest jedyny sposób kiedy możemy coś wyrwać. Jak wywalczymy to może kawałek ochłapu dostaniemy. Nie łucie się , że dostaniemy coś od dyrekcji, będziemy spłacać długi zadłużonych szpitali.

#21  2017.08.01 22:23:52 ~piel. dypl

Tytuł 'siostra' lub 'brat' (zakonnicy) jest dla pielęgniarek lub pielęgniarzy nobilitujący w kontekście ich zasług dla rozwoju pielęgniarstwa,medycyny czy walki o niepodległość naszej Ojczyzny. Czy musimy zwracać uwagę na odgłosy propagandy minionych lat.

#22  2017.08.01 22:31:31 ~a_

Dziekuje za taka nobilitacje. jest XXI wiek.

#23  2017.08.01 22:34:52 ~Do 22

Ocknij się!

#24  2017.08.01 22:38:13 ~kasia

Ahahhaha macie te swoje mgr, spejcalizacje i kursy i kursiki XD Niby studia pokończyły, a głupie jak but. Ja zapowiedziałam w pracy, że z dniem jakz abierają dodatek zembali ja odchodzę szukać lepszego życia w macu :D

#25  2017.08.01 22:41:20 ~Do 25

Nic a nic, nie wiem a co Ci chodzi. Popraw komentarz!

#26  2017.08.01 22:51:48 ~kasia

Właśnie dlatego głupie jak but :D

#27  2017.08.01 22:53:14 ~do-----

USŁUGI POMOCNICZE REALIZOWANE PRZEZ PIELĘGNIARKI NA RZECZ SZPITALI: • Procedury związane z opieką medyczną • Pielęgnacja i utrzymanie higieny pacjentów • Zmiana odzieży pacjenta • Pomoc w żywieniu i przemieszczaniu się pacjentów • Działania pomocnicze związane z zabiegami • Opieka nad pacjentem • Zapewnienie ciągłej opieki medycznej

#28  2017.08.01 22:56:42 ~Obserwator

PIS i SZCZUREK doprowadzili do końca polskie pielęgniarstwo, zrównali pielęgniarki w zemście za brak zgody na powrót do kształcenia pielęgniarek w liceach.Dobra zmiana chce głupich pielęgniarek co będą doktorzyć na każdym kroku i parzyć tym kawę i na komendę pisać recepty ! DOBRA ZMIANA PISOWA DAŁA URZĘDASOM JUŻ ŁĄCZNIE 16 MILIONÓW ZŁOTYCH W RAMACH NAGRÓD I PREMII A DLA PIELĘGNIAREK NIE MIELI - NO TO DALEJ PAZERNOŚĆ I NIEWOLNICTWO PRZED WAMI I KRÓTKIE SZARE ŻYCIE NON STOP W FEKALIACH ! ZERO WYPŁACANEJ WAM SZKODLIWOŚCI NAUCZYCIEL MA MOC PRZYWILEJÓW A WY NAWET WALCZYĆ NIE POTRAFICIE ! SKANDAL ! NA CO WY CZEKACIE WKRÓTCE I DODATKI UKRÓCĄ ALBO ZABIORĄ NO BO JAK O NIC NIE WALCZYCIE ? PANI KRYSTYNO PTOK/PTAK A CO PANI W TEJ CHWILI PORABIA ?

#29  2017.08.01 23:00:49 ~ja

Do 25 gadka szmatka za pokorne i bojące jesteście i pazerne na 5 etatach pracujecie za 5 koleżanek nikt was nie liczy a to było oczko w głowie Szczurek-Żelazko -normy zatrudnienia ! Na co czekać walczyć żeby dodatki były w pensji ! do 29 nic dodać nic ująć !

#30  2017.08.01 23:01:15 ~Do 27

Ocknij się! My jesteśmy głupie? To gdzie Ty się mieścisz?

#31  2017.08.01 23:04:32 ~Do 30

Zgadza się.

#32  2017.08.01 23:05:46 ~ja

Jeszcze trochę i pisiory zabronią tu pisać ! a pielęgniarki łatwe są na strachy ! no proszę drugie po sprzątaczkach w hierarchii społecznej !

#33  2017.08.01 23:09:58 ~prawda

Do 21 o odkrywca co proponuje strajk jak by to ktoś o tym nie wiedział tylko pazerni nie mają zamiaru strajków organizować pazerność da im większe profity a życie rodzinne nieważne a ze padnę to też nieważne ! a że brak godności to też nie ważne !

#34  2017.08.01 23:24:33 ~Do 30

Ja już niekiedy mam dość! Spożnienie (nieodrobione), bo nie moga weśniej wyjść z pracy(z tamtej, bo coś się stało). Mam poszanowanie do wszystkich, ale dlaczego notorycznie odrabiam z akogoś dyżury"?

#35  2017.08.01 23:51:48 ~piel

w tej chwili ze specjalizacją mam 2950 pdst. to żadnej podwyżki przez lata nie dostanę.

#36  2017.08.01 23:51:50 ~piel

w tej chwili ze specjalizacją mam 2950 pdst. to żadnej podwyżki przez lata nie dostanę.

#37  2017.08.01 23:53:30 ~Opiekun me

Pracuje jako opiekun medyczny i moim zdaniem nie powinniśmy być gorzej traktowani w sensie wypłaty niż pielęgniarki. Uwłacza wam to? W szpitalu w którym pracuje pielęgniarka nie robi nic poza rozlozeniem leków i zajęciem się pidpisami w dokumentacji. Cała opieka spoczywa na opiekunie. Karmimy zmieniamy opatrunki piszemy dokumentację itd .Do tego musimy jeszcze w między czasie wykonać pracę salowych i fizjoterapeutów. Opiekun dostaje na rękę niecałe 1500zl a pielęgniarka 3000-3500zl. Dlaczego mamy być gorzej traktowani ?

#38  2017.08.01 23:54:18 ~m

No i cóż, jak zwykle kłótnia i obrażanie jedna drugiej, takie to wasze forum drogie Panie

#39  2017.08.01 23:57:58 ~m

A jeśli chodzi o Panią opiekunkę, która chciałaby zarabiać tyle co mgr pielęgniarstwa, to może jeszcze tyle co lekarz medycyny

#40  2017.08.02 00:31:23 ~Op

Nie chciała tylko będzie tyle co mgr 0,64

#41  2017.08.02 00:53:23 ~piel

Wstrętne zachłanne baby przestańcie się licytować o te zarobki, choć jestem piel mgr to nie uważa, że opiekun nie ma mieć te 0,64 to bardzo ciężka praca jednak pielęgniarka winna zarabiać adekwatnie do wiedzy jaką posiada i zdobywała ją przez lata nauki, ma ogromną odpowiedzialność przy wykonywaniu specjalistycznych zabiegów, w szpitalu gdzie ja pracuję nie pracują opiekunowie medyczni tak też wszelkie czynności wykonują pielęgniarki i za siebie i opiekuna. Ta licytacja odnośnie zarobków nic nam nie daje tu możemy tylko winić nasze przedstawicielki z izb i związki a nie opiekunów medycznych, tak więc przestańcie mieć do nich pretensje tylko ruszcie mózgami jakie można poczynić działania.

#42  2017.08.02 01:50:32 ~ja

Co Ty pie .sz, opiekun ciężka praca .A pielegniarki lżejsza? W szpitalach w których pracowałam nie było opiekunów a i czasami salowych lub na 2 odcinkach jeden.To kto zmieniał pampersy , mył i karmił ? W wiekszosci szpitali w tym kraju nie ma opiekunek.A jesli jest na dyżurze jedna to sama zrobi toaletę i leżącego?

#43  2017.08.02 06:03:24 ~serena

A ja sie cieszę z ustawy, mająac wyższe wykształcenie, 22 lata pracy w zawodzie i płacę zasadniczą 1818zł, przez 10 lat grosza podwyżki.Nareszcie ustawa wymusi podwyżki, których dyrekcja tyle lat odmawiała.Wprost nie mogę się tego doczekać. Jeszcze jedno: nie licytujcie się innymi grupami medycznymi typu dietetycy, fizjoterapeuci, opiekuni medyczni, bo niejednokrotnie są to osoby również dobrze wykształcone, posiadające wiedzę i sumiennie wykonujące swoją pracę.Szpital to nie tylko pielęgniarki.

#44  2017.08.02 06:45:59 ~Piel

Napisze po raz kolejny i tak nic nie dostaniemy na co liczyłyśmy ? Od lat nam mydlą oczy a my sie potrafimy tylko kłócić i pracować na 2 a nawet 3 etatach.

#45  2017.08.02 06:59:29 ~pielęgniar

Jak dobrze rozumiem,to na stanowisku starszej pielęgniarki odcinkowej nie jest wymagane posiadanie magistra i specjalizacji jednocześnie,więc obiecanej podwyżki wg siatki płac nie będzie?

#46  2017.08.02 07:02:51 ~Do #46

Niestety, może nie być.

#47  2017.08.02 07:07:24 ~Do #44

Sprawdź w swojej umowie o pracę na jakim stanowisku jesteś zatrudniona. Czy Twoje wyższe wykształcenie to mgr czy licencjat ? Czy masz specjalizację ? Oby nie okazało się, że Twoja radość jest nieuzasadniona. Podaj dane.

#48  2017.08.02 07:26:36 ~Iza

Do 29,33,szanujcie opiekunki,sprzątaczki, bzdury piszecie, ustawa dotyczy najniższej płacy,oznacza,że pracodawca nie może dać niższej,niż określona w ustawie,

#49  2017.08.02 07:29:45 ~Iza

Nikt nie zabrania dokształcać się,kursy,specjalizacje,studia uzupełniające licencjackie,magisterskie są dostępne, tylko dobra organizacja czasu i można uczyć się

#50  2017.08.02 07:34:28 ~Iza

To co tutaj piszecie to ironia,agresja,zazdrość,to prezentacja braku wychowania i kultury,wiem co piszę,u mnie w pracy podobny toksyczny jad,gdy dokształcałam się,to wokół był sarkazm i kpina ze mnie

#51  2017.08.02 07:47:31 ~S

Polskie pielęgniarki to niewiarygodnie głupie robotnice szpitalne. Statystyczna pielęgniarka to samotna lub rozwiedziona, obarczona dzieckiem kobieta ze wsi. Dobrotliwa katoliczka, przy tym niemiłosiernie głupia i pazerna. Wykona każdą pracę, nie stawia żądań, pytań, rzadko miewa wątpliwości. Po prostu robi "bo kazali". Paradoksalnie jest przy tym dość leniwa. Swoje niedowartosciowanie rekompensuje robieniem kursów i studiów. Bardzo łatwowierna, pozbawiona samodzielnego myślenia, absolutnie do wykorzystania przez wszystkie grupy zawodowe znajduje się na samym dole hierarchii szpitalnej. To tak ogólnie i po krótce.

#52  2017.08.02 07:52:12 ~Zapomniala

Zapomniałam jeszcze dodać, że znajduje się na samym dole hierarchii szpitalnej pomimo wpajanego od początku szkoły i studiów przekonania o " nadrzędnej roli pielęgniarki w procesie promocji zdrowia, diagnostyki, pielęgnacji, leczenia i rehabilitacji". To tyle. Paaaa.

#53  2017.08.02 07:52:42 ~Joanna

Ręce opadają, jak się niektóre wypowiedzi czyta. Ja już nie mam siły słuchać/czytać o tym "trudzie" kształcenia. Żeby obecnie zrobić magistra - małe piwo - wystarczy bywać w porywach na zajęciach, lub i też nie, jeżeli za studia się płaci. Wystarczy pojawiać się na zaliczeniach. Na licencjatach, magisterkach, kursach grzmocą jedno i to samo od Florencji po procesy pielęgnowania, których w praktyce nikt nie robi, a jeżeli jest taki wymóg to kopiuj/wklej. Bo nie ma czasu. Jakby się tak zastanowić, to w jaki sposób jedna fizyczna osoba posiadająca rodzinę, 3 etaty i "kształcąc" się potrafi funkcjonować normalnie i swoje obowiązki wykonywać profesjonalnie z odpowiedzialnością? - nie ma takiej opcji - zawsze coś lub ktoś ucierpi. Pisze się, że pielęgniarki to cyborgi - nie! Nikt takiej orki fizycznie nie zniesie. Teraz doktoraty i tytuły (nie tylko w pielęgniarstwie) zdobywa się "szast-prast! ". Kiedyś każdy egzamin zawodowy zdawało się również w praktyce, a teraz prawie połowa pielęgniarek z tytułem magistra koło łózka pacjenta przez 5 minut nie stała. a za katedrami na uczelniach w roli wykładowcy owszem. Wbijają te regułki z błędami w druku, klikają na prezentacje i fioletowego pojęcia nie mają o czym mówią. A Panie, które podejmują swoją pierwszą pracę z tytułem magistra nie są w stanie samodzielnie objąć dyżuru, ponieważ mają nabite głowy definicjami, procedurami, ale jak życie zweryfikuje z praktyką, to marnie to wygląda. I piszę to z pełną odpowiedzialnością i również szacunkiem do wykształcenia wszelakiego. I właśnie o ten szacunek chodzi, głównie wobec siebie w naszej grupie zawodowej, a nie o przerzucanie się tytułami.

#54  2017.08.02 07:55:41 ~a_

Do #52, Niestety masz racje. Niestety. Kazdy nowy druk wypelni kto? Tak, tak ! zgadles/las : pielegniarka. Kazde nawet bezsensowne zarzadzenie /natychmiast/ kto realizuje? zgadles/las: pielegniarka. To nie glupota, czy pazernosc- to kwestia mentalnosci.

#55  2017.08.02 08:24:52 ~pielęgniar

Czy szanowne Panie czytają swoje komentarze ? Po raz kolejny mi wstyd za Was , przekupki z targowiska chyba byście przebiły, a później zdziwienie, że nas tak potraktowano. Dawno ktoś mądry powiedział , w jedności siła ", ale nas to nie dotyczy i dlatego mamy jak mamy.

#56  2017.08.02 08:28:06 ~do 54, 55

To nie tylko te problemy.Jak wygląda opis zawodu pielęgniarki przez Ustawodawcę, a jak wygląda jego interpretacja tych przepisów przez pracodawcę?

#57  2017.08.02 09:06:52 ~Gość

Cały zarząd pielęgniarek i położnych trzeba wywiesc na taczkach banda darmozjadów zyjacych z naszych pieniędzy i na nasz koszt Porobiły kariery a głupie pielegniarki i polozne maja w dupie Rozdzielily srodowisko na dwie grupy zgotowały poloznym los bezrobotnych Udaja ze cos robia w naszym interesie ale nic z tego nie wychodzi.Pogoniłabym cała tą bandę do pracy przy łoźku i dałabym najniższa płacę Ciekawa jestem jak długo wytrzymałyby

#58  2017.08.02 09:59:02 ~piel

Moje stanowisko pracy -starsza pielęgniarka-specjalista, licencjat pielęgniarstwa. Uzyskałam także dawno temu tytuł mgr mający zastosowanie w zakładzie pracy .Pracuję na SOR specjalizacja niezgodna z wykonywaną pracą na oddziale. Jak myślicie? do której grupy Mnie zaliczą, ja zaliczam siebie do gr "8", wkrótce się dowiem. Tak na marginesie /staż pracy 32 lata, płaca zasadnicza brutto 1930zł/ ŚMIESZNE! Proszę nie atakować Mnie, bo nie mieszkam w okolicy Warszawy że mam możliwy wybór szpitala i płacy nim. 3000, mieszkam na prowincji gdzie w rejonie jest tylko jeden szpital. U Mnie w SOR wszystko robimy same, salowe tylko do sprzątania, opiekunek brak, a jeżeli salowa przyniesie basen, z wielką łaską go pozostawi i odejdzie. Takie czasy nastały. ROBOTA,ROBOTA,ROBOTA! Pozdrawiam

#59  2017.08.02 10:14:15 ~Do 38

To co Piszesz nie bardzo mieści mi się w głowie,u mnie ja wykonuję czynności swoje i kiedy mam czas muszę prosić o pomoc opiekuna,niestety ma bardzo mały zakres czynności,które może wykonać i na naszym oddziale taka współpraca nie dość,że się nie sprawdza,to stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa (1 Piel +Opiekun).

#60  2017.08.02 10:31:18 ~do58

Prawda,tylko jak oderwać szkodników-darmozjadów od żłobu?

#61  2017.08.02 10:52:35 ~do 54

Masz rację. A wszystko się odbywa kosztem pacjenta, ale i zaharowaniem pielęgniarek. Mów co chcesz, ale praca w dzisiejszych szpitalach to obozy pracy. Potrzebujemy silnych związków zawodowych aby wywalczyły dla nas, pielęgniarek pracujących w systemie należnych nam przywilejów. Wykańczają nas w majestacie prawa.

#62  2017.08.02 10:55:10 ~Gość

Teraz salowe też się cenią bo brak rąk do pracy .

#63  2017.08.02 11:46:45 ~Do #59

Nie ma takiego stanowiska starsza pielęgniarka - specjalistka. Są to dwa różne stanowiska. Sprawdź w umowie o pracę. Jeśli będzie to starsza pielęgniarka to niestety gr. 9, jeśli specjalistka - gr. 7.Rodzaj specjalizacji nie jest związany z miejscem pracy. Pozostałe sprawdź na stronie http://www.pielegniarki.info.pl/files/323e0816b542e1a91307ace5eeeb13ab9841.pdf

#64  2017.08.02 12:02:10 ~Piguła

No taka prawda opiekunka będzie miała taką samą kasę i mniej obowiązków i jaka odpowiedzialność w porównaniu z pielęgniarką to jakaś masakra

#65  2017.08.02 12:06:30 ~Iza

Czekałyśmy całymi latami na godne warunki naszej pracy, ja również jestem rozczarowana. Moje marzenie, to takie, że jak ktoś wybiera pielegnirstwo po szkole, to niech wie , że z chwilą przyjęcia do pracy na rękę otrzyma 3 tys plus reszta dodatków, jesli pracuje sie na zmiany czy jak jest premia, czy wysługa . Dla mnie, to koniec pielegniarstwa, za parę chwil zostanie garstka nas, szkoda :( , któż będzie wybierał nasz zawód, jak można kształcić się również na lepszych kierunkach.

#66  2017.08.02 12:24:06 ~Piel

Do 54. Prosze sobie oplacic studia lic , mag oraz specjalizacje na ,poziomie srednim"z wlasnych zasobow, a wtedy kompleksy sobie wyleczysz! Az strach pomyslec, ze taki poziom reprezentuja pielegniarki. Trudno uwierzyc, ze osoby te ukonczyly LM lub SM! Dobrze, ze wreszcie weszla ustawa regulujaca place. Popieram posty 44,49,50,51, w nich zawarta jest cala prawda! Problem dotyka najbolesniej pielegniarek ze starego systemu ksztalcenia, ktore nie maja matury i nie maja glowy do nauki. Zmiana dyrektywy unijnej umozliwila piel bez matury ukonczenia specjalizacji i o to zabiegano aby nie odebrac uprawnien pielegniarkom ani nie zamykac sciezki zawodowej. Trudno wiec teraz dzielic piel na lic i mgr i srednie medyczne. Zaniedbania i bledy wieloletnie teraz wychodza. Musi byc taki podzial, wspolczynniki beda sie zmienialy na przestrzeni lat! A pensja nie bedzie zamrozona na stalym poziomie jak do tej pory i roznice musza byc widoczne! Trzeba zainwestowac w swoj rozwoj zawodowy zamiast w inne dobra materialne i w miare swoich mozliwosci ukonczyc to co jest mozliwe aby zmienic swoje dotychczasowe zaszeregowanie. Prosze rowniez patrzec w swoje grupy, a nie obrazac innych. Juz tu na forum widac , ze nie kazda piel moze uzyskac najwyzsze wyksztalcenie nie tylko z powodu braku matury ale przede wszystkim ze swoch ,ograniczen intelektualnych"

#67  2017.08.02 13:18:21 ~B

Ale się wykształciłaś szkoda że nie rozumiesz nic z tej ustawy.Ja mam mgr i specjalizację i stanowisko gdzie nie jest to wymagane czyli gr9. Śmiecu warte te nasze studia. Do67

#68  2017.08.02 13:18:32 ~Do 67

Znowu mamy czekać,bo potem będzie lepiej ? Nasz zawód nie istnieje od dziś !

#69  2017.08.02 13:19:31 ~kasia

żeby nie było. Zdałam mature i licencjat z najlepszymi oceniami. Pracuje w jednej pracy na pełen etat i nie mam zamiaru byc debilem, aby pracować na kilku, a i nie mam zamiaru tyrac na mgr, aby w 21 roku zarabiac najniższa krajową, ceny idą w górę więc i płace mimo wszystko będą musiały. Zamiast mgr i specjalizacji i kursików, zacznijcie czytac książki o ekonomii. Być asertywne i przestać ganiac za zleceniami za dr. Nie ma zlecen - nie wykonuje. Nosic rekawiczki? Co najwyzej moge potrzymac przez sekundę jak będzie trzeba pacjenta ratować, aby je pizgnac w bok. Robicie z siebie sluzki. Jezeli madrosc widzicie w ksiazkach, a potem pani mgr przychodzi i myli antybiotyki to ja was prosze heh. Ogarnijcie sie

#70  2017.08.02 13:27:42 ~maja

Https://www.petycjeonline.com/signatures/stop_deprecjacji_zawodu_pielgniarki_i_poonej_w_polsce/ PODPISYWAĆ! nie trwonić czasu i słów! :)

#71  2017.08.02 13:32:53 ~Do 68

Trzeba sie ksztalcic w swoim zawodzie! Skoro masz tytul mgr w innej dziedzinie to sprobuj swoich mozlwosci w innym zawodzie, a nie oczekuj, ze ten tytul uprawnia Ciebie do wyzszej pensji w profesji pielegniarskiej.

#72  2017.08.02 13:44:06 ~Do 70

Widac bardzo krotko pracujesz i pomylilas swoje , powolanie", szkoda bylo czasu na nauke z ktorej nic nie wynioslas oprocz cenzurki z ocenami! ! Kiedys zycie nauczy Ciebie pokory!

#73  2017.08.02 13:52:15 ~B

Do72 nie pisałam że innym w swoim.

#74  2017.08.02 13:57:27 ~kasia

Do 70 pracuje na tyle długo, aby widzieć, że i stare wygi robia błedy i młode. Ale wszystkie ejstesmy pielegniarkami i kazda z nas zasluguje za staz pracy odpowiednia zwyzke. Wyrodne XD

#75  2017.08.02 14:17:39 ~Do 74

Poczytaj uwaznie rozporzadzenie MZ Dz U 2011 nr 151 poz 896 z 20 lipca 2011, w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracownikow na poszczegolnych rodzajach stanowisk, a zrozumiesz ze jestes w gr 7.Jesli nie jestes zatrudniona na stanowisku specjalisty a regulamin wynagradzania nie zawiera takich stanowisk to nalezy to zmienic Od tego sa zwiazki zawodowe.poczytaj akty prawne bo ja ustawe dobrze rozumiem! Tu nie ma dowolnej interpretacji.

#76  2017.08.02 14:23:12 ~a_

Koleżanki! Zegar tyka! Proszę podpisywać petycję.

#77  2017.08.02 15:04:44 ~a_

Do tej pory prosbe opodpisanie petycji podpisalo ok. 150 osob, a przeczytalo 300. Nie sztuka jest licytacja / tu na forum/ o wyksztalcenie ,specjalizacje itp, sztuka jak widac jest dzialanie.

#78  2017.08.02 15:18:08 ~Gosc

Sama podpisz

#79  2017.08.02 15:22:07 ~a_

Podpisalam i nie ukrywam sie jak niektorzy.

#80  2017.08.02 16:12:48 ~do 64

59/ W moim zakładzie pracy jest takie stanowisko- zmienię kolejność SPECLALISTA - STARSZA PIELĘGNIARKA i takie mam zapisane w angażu .Pozdrawiam

#81  2017.08.02 16:13:22 ~do 64

59/ W moim zakładzie pracy jest takie stanowisko- zmienię kolejność SPECLALISTA - STARSZA PIELĘGNIARKA i takie mam zapisane w angażu .Pozdrawiam

#82  2017.08.02 16:31:53 ~do 64

Specjalistka do gr "8" /0,74/

#83  2017.08.02 16:35:04 ~Do 68

Oczywiście, że gr 7, a nie 9. Rację ma koleżanka #76. To regulaminy płac będą musieli dostosować do nowej ustawy, a nie interpretować ustawę po swojemu i nie widzieć tego, że ktoś ma i mgr i spec. Trochę więcej rozsądku i wiary we własne możliwości. Dokąd będziecie chować głowę w piasek?

#84  2017.08.02 17:20:37 ~Do #59

W Twoim przypadku upierałabym się, że jestem zatrudniona na stanowisku specjalisty a nie starszej pielęgniarki - wątpliwości prawne winny być rozstrzygane na korzyść pracownika. Nie jesteś niestety mgr pielęgniarstwa ze specjalizacją co niestety skutecznie eliminuje Cię z gr. 7. Posiadasz jednak tytuł licencjat pielęgniarstwa i tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa co kwalifikuje Cię do gr. 8 . Zgodność specjalizacji z miejscem pracy nie ma znaczenia . W komentarzu #64 jest błąd - nie możesz być w żadnym przypadku w gr. 7, która jest "zarezerwowana" dla mgr pielęgniarstwa. Nie możesz zgodzić się na to, aby Twoje stanowisko zostało zmienione na starsza pielęgniarka - wtedy będziesz w gr. 9.

#85  2017.08.02 17:41:11 ~Do #84

Niestety nie masz racji. Poprawnie akty prawne interpretuje # 68. Jego autorka jest mgr pielęgniarstwa ze specjalizacją zatrudnioną na stanowisku, gdzie specjalizacja nie jest wymagana ( pielęgniarka lub starsza pielęgniarka ). Automatycznie jej specjalizacja nie zostanie "zaliczona". Pozostanie zatem mgr pielęgniarstwa - gr. 9. Pracodawca nie ma obowiązku płacić za zbyt wysokie kwalifikacje pracownika, choć oczywiście może to zrobić. Nie ma również obowiązku zmiany stanowiska dla pracownika, który posiada kwalifikacje do zatrudnienia na innym wyższym stanowisku.

#86  2017.08.02 17:43:37 ~Do #76

Do kogo adresowany jest Twój komentarz ? Do #74, chyba nie.

#87  2017.08.02 18:04:25 ~Do 86

Piszesz bzdury! Wobec braku pielęgniarek będą musieli zmieniać i stanowiska i regulaminy płac. Sytuacja zmusi ich do tego, bo dziewczyny z mgr i spec po prostu nie dadzą się zdegradować i zaczną odchodzić, wobec czego będą musieli interpretować ustawę na korzyść pracownika. Śmieszna jesteś pisząc, że "specjalizacja automatycznie nie zostanie zaliczona" i że z gr 7 wylecą do gr 9. Bo co? Szlag mnie trafia, jak czytam te twoje "mądre" wypociny. Wychodzi na to, że umieszczasz je w każdym wątku tego portalu.

#88  2017.08.02 18:41:43 ~Do #88

Oczywiście masz rację - będą musieli zmieniać i stanowiska i regulaminy. Wymusi to na "nich" sytuacja na rynku pielęgniarskim a przede wszystkim Ty. Póki co jednak obowiązują określone akty prawne, których nie da się interpretować na korzyść lub nie pracownika. Nie ma zresztą takiej potrzeby - ustawa określa tylko minimalne wynagrodzenia a pracodawca może być zmuszony przez rynek a przede wszystkim przez Ciebie do przyznawania znacznie wyższych wynagrodzeń bez względu na zakwalifikowanie pielęgniarek do poszczególnych grup. To typowe, że jeżeli ktoś obiektywnie przedstawia istniejącą sytuację, która nie jest korzystna dla kogoś innego ten wyraża się o nim - "piszesz bzdury", "jesteś śmieszna", "mądre wypociny ", itd. Kultura pilnie poszukiwana.

#89  2017.08.02 20:49:16 ~piel. dypl

Czy koś z Państwa może mi wytłumaczyć następującą sytuację prawną związaną z tzw 'specjalizacją'. Art. 67 ust.1 Ustawy z dnia 15 lipca 2011r.o zawodach pielęgniarki i położnej: Specjalizacja mana celu uzyskanie przez pielęgniarkę lub położną specjalistycznej wiedzy i umiejętności w określonej dziedzinie pielęgniarstwa lub położnictwa lub DZIEDZINIE MAJĄCEJ ZASTOSOWANIE W OCHRONIE ZDROWIA ORAZ TYTUŁ SPECJALISTY.Art.67 ust. 4:Do specjalizacji mogą przystąpić pielęgniarka lub położna, które: 1) posiadają prawo wykonywania zawodu; 2)pracowały w zawodzie co najmniej przez 2 lata w okresie ostatnich 5 lat; 3)zostały dopuszczone do specjalizacji po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego. W PREZENTOWANYM PRZEPISIE BRAK INFORMACJI O KONIECZNOŚCI POSIADANIA WYŻSZEGO WYKSZTAŁCENIA DLA SPECJALIZACJI W DZIEDZINIE PIELĘGNIARSTWA I DZIEDZINIE MAJĄCEJ ZASTOSOWANIE W OCHRONIE ZDROWIA. Natomiast w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 13 czerwca 2017 r. w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia, zał 2- wymagany jest tytuł magistra pielęgniarstwa np: promocja zdrowia i edukacja zdrowotna, zdrowie publiczne

#90  2017.08.02 21:41:17 ~Specjalist

Moim zdaniem mowa jest o dwóch różnych specjalizacjach- tzw. 1. specjalizacja gdzie nie jest wymagane uzyskanie mgr czyli w większości kończymy te specjalizacje. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 czerwca 2017r. w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w Ochronie Zdrowia- przystępując do takiej 2. specjalizacji musisz posiadać mgr nie koniecznie z pielęgniarstwa czy położnictwa np. do niektórych pedagogika, socjologia,biotechnologia, psychologia itp. obok wymienione czyli ogólnie mówiąc inny mgr mający zastosowanie w Ochronie Zdrowia. Jest to specjalizacja 1stopnia. Takie specjalizacje posiadają np. mgr laboratorium. Kiedyś byłam zainteresowana taką specjalizacją, zebrałam wszystkie informacje odnośnie takiej specjalizacji-lecz w moim zakładzie pracy /szpital/ nie było zapotrzebowania na ukończenie takiej specjalizacji. Minęło wiele lat i dochodzę do wniosku że dobrze się stało bo i tak bym nic nie uzyskała / mam na myśli ukończoną specjalizację np. 1 stopnia a mgr mający zastosowanie w Ochronie Zdrowia a nie mgr pielęgniarstwa/ w obecnej sytuacji gr."8"

#91  2017.08.02 22:32:16 ~a_

Napisalam mail do NIP. Wam tez proponuje.

#92  2017.08.02 22:57:04 ~a_

Panie Mariuszu, wywala mnie z portalu kiedy przechodze do str. z petycjami i sadze, ze moj przypadek nie jest odosobniony:liczba czytajacych nie wzrasta. Do wszystkich innych zakladek moge przejsc bez problemu i restart komp. tez nie pomaga.

#93  2017.08.02 22:58:19 ~do 91

Gdzie w Ustawie o zawodach pielęgniarki i położnej z 2011 r. jest napisane, że pielęgniarka lub położna ma mieć wyższe wykształcenie, aby podjąć kształcenie (specjalizację) w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia ?

#94  2017.08.03 04:38:39 ~Do #91

Do uzyskania żadnej specjalizacji pielęgniarskiej nie jest wymagane posiadanie wyższego wykształcenia. Wykaz specjalizacji i warunki ich uzyskania podane są np. na stronie http://www.eckp.poznan.pl/aktualnosci.php? subaction=showfull&id=1442816665&archive=&start_from=&ucat=8,9,14&. Jedyną zmianą, która nie została uwzględniona jest to, że ukończenie kursów specjalistycznych nie jest warunkiem rozpoczęcia specjalizacji. Szkolenia te mogą odbywać się w tym samym czasie, z tym że kursy kwalifikacyjne muszą być zakończone przed egzaminem na specjalizację.

#95  2017.08.03 09:29:22 ~położna

Piszesz o specjalizacjach pielęgniarskich oprócz takich są specjalizacje 1 stopnia, które również mogą ukończyć pielęgniarki i położne, doinformuj się. Pozdrawiam

#96  2017.08.03 09:30:02 ~położna

Poprzedni komentarz do 96

#97  2017.08.03 10:03:32 ~Do 96

Mój wpis stanowił odpowiedź na wpis #94, którego autorka jest zainteresowana specjalizacjami, dla których nie jest wymagane wyższe wykształcenie, dostępnymi dla ogóły pielęgniarek. Jeśli posiadasz tytuł zawodowy magistra lub równorzędny uzyskany po ukończeniu studiów na kierunku innym niż określony w przepisach wydanych podstawie art. 46 pkt 3 oraz wykonywałaś co najmniej przez 2 lata w ciągu ostatnich 5 lat czynności zawodowe zgodne z programem szkolenia specjalizacyjnego w danej dziedzinie ochrony zdrowia i uzyskasz zgodę dyrektora CMKP na odbycie szkolenia specjalizacyjnego "doinformuj się" zapoznając się z Ustawą z dnia 24 lutego 2017 r. o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia.

#98  2017.08.03 16:58:17 ~do 7

U mnie w szpitalu wszystkim pielęgniarkom dyrektor daje 280 zł do podstawy, bez względu na wykształcenie - jest to pierwsza transza 400 brutto brutto - tym samym jak tłumaczy realizuje postanowienia ostatniej ustawy, czyli podwyższa nawet więcej niż musi mgr ze specj. i innym którym musi, jednocześnie nie skłóca pielęgniarek. To nie przejdzie żeby docelowo mgr ze specj. zarabiała tak dużo więcej niż zwykła pielęgniarka, dyrektor sam do tego doszedł, po co mu wojna i masowe zwolnienia z pracy. Jedyna korzyść ,że ten dodatek będąc w podstawie nie może już być zabrany. Zobaczymy jak będzie z dalszymi transzami.

#99  2017.08.03 19:18:34 ~op.med.

Pracuje jako opiekun, ale we wszystkim co tylko moge pomagam pielegniarkom. Moze nie mam pracy papierkowej, ale za to sporo pracy fizycznej. wykapac 10 osob, umyc w lozku 5, wszystkim zmienic posciel, nakarmic, przygotowac do zabiegu i wozic na badania. poza tym szereg innych obowiazków i czasem nie ma czlowiek kiedy sniadania zjesc. Nie wiem gdzie opiekun zarabia prawie 2500 brutto raczej kwota wyssana z palca

#100  2017.08.04 01:48:19 ~kadrowa

Matematyka matematyką jeszcze tych pieniędzy nie ma a już licytacja, obelgi z każdej strony, czy to działanie było celowe waszych przedstawicieli by skłócić was wszystkich świetnie im się udało a wy "łykacie jak świeże bułki" i obrażacie się wzajemnie, jak może być dobrze w tym zawodzie, koleżanki magister ze specjalizacją już liczą kasę, magisterki i licencjatki "biedne" bo najbardziej pokrzywdzone ale nie martwcie się weźmiecie czwarty etat dorobicie a w czasie jaki wam został zrobicie specjalizację- przecież macie na to własne pieniądze, a te panie bez matury ze specjalizacją cichutko siedzą petycji nie podpisują bo jeszcze im kasę zabiorą, zostały jeszcze te ze średnim wykształceniem czy to z maturą czy bez co się nie dokształciły i nie zrobiły specjalizacji to one najbardziej się cieszą i śmieją z tych dokształconych pielęgniarek z magistrem bo będą zarabiać tyle samo co one i nawet tyle co opiekun medyczny. TAKA TO CAŁA PRAWDA O POLSKICH PIELĘGNIARKACH. Co do tej kasy to nie liczcie zbyt wcześnie bo to tylko nielicznym dyrekcja ją naliczy i tak robicie wszystkie to samo i myślicie, że dyrekcja wam da inne pieniądze? życzę Wam tego ha ha. kadrowa

#101  2017.08.04 22:45:55 ~a_

Do#kadrowa . Ile raz mozna ten sam post zamieszczac we wszystkich tematach? To takie meczace.Idx do domu kobieto i odpocznij.

#102  2017.08.05 01:30:59 ~kadrowa

Cały czas, żeby głupie przeczytały i w te zakute pały im coś weszło

#103  2017.08.05 09:02:07 ~a_

Do#103, Chociaz zasadniczo sie z Toba zgadzam co do sensu, tresc jest nie do przyjecia. To naprawde mozna napisac innymi slowami. Zlosc pieknosci szkodzi:)))

#104  2017.08.05 12:43:07 ~Do #104

Wszystkie komentarze autora (autorki) podpisane nickiem " ~a_ " są w podobnym stylu. Krytyka nie dociera.

#105  2017.08.05 14:56:54 ~a_

Do # 105 , dziekuje za uwage:)) Przeczytalas wszystkie? :))))) I nic nie dotarlo? :))Nadal nic?

#106  2017.08.05 15:56:13 ~Do #106

Nie wiem czy wszystkie,tylko te, które spotkałam przeglądając wpisy celem uzyskania ważnych dla mnie konkretnych informacji. W twoich ich nie znalazłam. Pozostało "nic".

#107  2017.08.05 17:12:34 ~a_

Opor materii- nie ma rady:)))))) to nie zalezy ode mnie:))))

#108  2017.08.05 20:19:45 ~Do #108

Kiedyś podczas wymiany poglądów usłyszałam równie "mądre" - "nie ma o czym dyskusjować, sprawa nie wymaga kwestii".

#109  2017.08.05 23:46:25 ~a_

Do # 109, Teraz ja mam prawdziwy opor materii:)) Dobranoc.

#110  2017.08.06 12:20:22 ~edu

Do 38 bezczelność ! Pamiętam tychże opiekunów - miałam grupę przyszłych opiekunów medycznych jeśli chodzi o edukację i praktyki : grupa mała - bardzo mało chętnych, leniwa, przychodząca na co 5-te zajęcia no ale zaliczenie się należało ! Bezczelnie piszesz jak można porównywać się do pielęgniarki do jej odpowiedzialności i wielości obowiązków ? Uczyłeś -aś się marnie, opuszczając zajęcia na rocznym lub 3-nym kursiku i co ty chcesz zarabiać porównywalnie do pielęgniarek ? Lecz się na głowę bezczelny człowieku ! Twój podstawowy obowiązek to pampers ! Pielęgniarka ma wykonywać pracę czystą a nie np. zakładanie wenflonu i pampersy ! ZAKAŻENIA SZPITALNE WÓWCZAS ROSNĄ -TAKI PODZIAŁ OBOWIĄZUJE W CYWILIZOWANYM ŚWIECIE !

#111  2017.08.06 12:22:52 ~ja

111 wielka prawda a ty 38 co tutaj robisz ? macie swój portal i już tam obszczekujecie pielęgniarki - macie nawet swoje konferencje naukowe - proszę, proszę mgr opiekun a może i dr ? nie róbcie z siebie pośmiechowiska !

#112  2017.08.06 12:24:32 ~erka piel.

Do 52 super też tak zawsze myślę - nic dodać i nic ująć ! pozdrawiam

#113  2017.08.06 12:26:30 ~ja

Do 44 opiekun medyczny dobrze wykształcony ? kto to pisze rządowy troll ?

#114  2017.08.08 00:40:38 ~do 37

Do 37. Gdzie w Polsce pielęgniarki dostają 3 000 - 3 500 na rękę? Pierwsze słyszę, ale chętnie się tam zatrudnię. Obecnie na rękę (netto) pracując jako pielęgniarka mogę zarobić ok 1 300 zł.

#115  2017.08.19 00:21:22 ~Jeden

Witam. Czy ktoś może rozpisać na przykładzie jak będzie liczony wzrost dla pielęgniarki że współczynnikiem 0.64. Obecna płaca 2370

#116  2017.08.21 05:28:17 ~Do #115

Twoja podwyżka wyniesie 0,1 (0,64 X 3900 - 2370 ) = 12,60 zł . Pewnie Twój dyrektor da Ci aż 13 zł. Będziesz zatem zarabiać "dużo" więcej niż obecnie. Oczywiście tylko teoretycznie - jeśli Twoim koleżankom będą przysługiwały większe podwyżki stracisz na "zembalowym" i podwyżka stanie się obniżką.