W sejmie od listopada leży projekt ustawy z NOWYM podziałem pielęgniarek i położnych na grupy. Zobacz jak do tego odniosły się panie w czepkach z izb pip.

Nowelizacja nowej ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych


16 listopada 2017 roku - Do sejmu wpłynął projekt ustawy zmieniający zasady wynagradzania pielęgniarek i położnych. Zapisano w nim: "Pielęgniarka albo położna z tytułem magistra na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo lub kierunkach pokrewnych mających zastosowanie w ochronie zdrowia, ze specjalizacją – 1,05”.

Zobacz szczegóły 

Poniżej publikujemy fragment korespondencji dotyczącej przedmiotowej sprawy, której autorem są panie w czepkach z izb pip. 

Zapraszam do dyskusji...

Mariusz Mielcarek

 

Zobacz także:

Aktualności według działów - Asystent lekarza a zawód pielęgniarki.

Pielęgniarka „asystentem lekarza”? - artykuł z lutowego wydania ogólnopolskiego miesięcznika branżowego pielęgniarek i położnych pielegniarki.info.pl - nakład 30 tysięcy egzemplarzy.

Asystent lekarza a zawód pielęgniarki. Zobacz stanowisko ministerstwa zdrowia w tej sprawie...

(3) Profesor Marian Zembala pisze do Ministra Konstantego Radziwiłła o potrzebie utworzenia w Polsce nowej profesji "asystenta lekarza". Profesor pisze: "Nowy zawód mógłby zostać wprowadzony jako nowa specjalizacja w pielęgniarstwie – asystenta lekarza chirurga". I stawia pytania...

(2) Profesor Marian Zembala pisze do Ministra Konstantego Radziwiłła o potrzebie utworzenia w Polsce nowej profesji "asystenta lekarza". Prof. pisze gdzie przedstawiciele nowego zawodu mogliby znaleźć zatrudnienie. Ma na myśli także pielęgniarki...

(1) Profesor Marian Zembala pisze do Ministra Konstantego Radziwiłła o potrzebie utworzenia w Polsce nowej profesji "asystenta lekarza". Okazuje się, że w Polsce przeprowadzono już pilotaż w przedmiotowej sprawie. Duże zainteresowanie wykazali absolwenci Wydziału Pielęgniarstwa...

Komentarze użytkowników

#1  2018.01.07 12:19:25 ~Bo

A od kiedy licencjat pielęgniarstwa nie jest zaliczany do wykształcenia wyższego? I dlaczego Panie nagle obniżają wcześniej proponowane współczynniki? Czy ktoś może to logiczne objaśnic?

#2  2018.01.07 12:44:20 ~ja

Teraz liczą się lekarze a wy zapomnijcie i do harówy bo nawet nie próbujecie zaprotestować!

#3  2018.01.07 14:11:11 ~,,,

Cytat z FARAONA : "Jak stwierdził Herhor, podstawą społeczeństwa był lud. . W jej obrębie znajdowali się chłopi, liczni niewolnicy oraz cenieni rzemieślnicy. Mimo swej liczebności warstwa ta była najbardziej wyzyskiwana. " Czasy się nie zmieniły,zmieniła się sceneria.

#4  2018.01.07 18:49:17 ~lb

Za taką samą prace te same pieniądze! o .Jal tytuły i. specki to i podzial a. obwiązków-zmienione na danym stanowisku np.pani ze specką opatrunki stomie p mgr kroplńwki.wkłucia.a jesli im starczy perSonelu to może jeszcze pani opiekunka. pani od wydawania psiłków .No to wtedy ja rozumiem.

#5  2018.01.07 18:49:27 ~@

Ale zainteresowanie pielęgniarek tematem - lenistwo, harówa czy lęk przed pisaniem ?

#6  2018.01.07 19:14:05 ~Oo

Tylko strajk nas uratuje

#7  2018.01.07 19:18:44 ~inny

Cały czas lekarze i pielęgniarki a co z innymi pracownikami szpitali?

#8  2018.01.07 19:23:15 ~mgr ze spe

NIE PRZESADZAJCIE, NIGDY WSZYSTKIM SIĘ NIE DOGODZI, TO JEST JESZCZE NAJLEPSZA PROPOZYCJA JAKA BYŁA DOTYCHCZAS, A ŻE NIKT NIE WEŹMIE TEGO POD UWAGĘ TO INNA SPRAWA, TERAZ NA TAPECIE SĄ LEKARZA I JAK ZAWSZE ONI WYGRAJĄ.

#9  2018.01.07 19:39:01 ~Ja

Po co strajk. Praca na jeden etat

#10  2018.01.07 19:56:13 ~Bo

Do 8- co Ty piszesz,że to najlepsza propozycja? Wcześniejsza była wiele lepsza.Wszystkim się nie dogodzi,ale dlaczego mamy zgadzać się na tak nędzne stawki podstawowe? Np.podstawa średniej 3900-dlaczego tak niska? Mamy przecież inflację i za kilka lat to będzie naprawdę b.mała kwota.Nadal mam nadzieję na to,że ktoś logicznie wywiedzie czym kierowaly się pancie z izb uznając, ze tylko mgr piel.jest wyzszym wykszt.medycznym oraz że nagle obniżyły współczynniki pracy.To dzięki nim coraz bardziej nas lekceważą. Ostatnio chyba im mało kasy spływa z kursów, bo nipip przedstawiła propozycję, aby przed specjalizacja każda piel.musiała zrobic kurs badania fizykalnego,bo ten na studiach jest juz wg nich"be"! Szm.ty, a nie nasze reprezentantki!

#11  2018.01.07 20:19:17 ~piel.

Do 4 POPIERAM!

#12  2018.01.07 20:22:48 ~Goga

Chcecie lekarze pensji jak w Europie to wykonujecie to co lekarze europejscy co zrobicie jak zabraknie tych co wam usługują (bo tak wam się wydaje) to będzie dramat

#13  2018.01.07 22:35:17 ~Iga

Niepojęte po prostu.

#14  2018.01.08 00:53:26 ~realistka

Nie wejdzie jak juz zostal wczesniehszy zatwierdzony

#15  2018.01.08 10:53:47 ~Dorota

Czyli dalej olały licencjat. Czy jest jakaś nadzieją ,żeby te panie pogonić ze stołków?

#16  2018.01.08 10:58:47 ~Bianka

Zgadzam się z tym podziałem. Jestem magistrem pielęgniarstwa pracującym w zawodzie pielęgniarki. W poprzednich projektach i ustawie magister pielęgniarstwa zniknął. To, że koleżanki mają tytuły magistrów innych kierunków było ich wyborem. Mają w związku z tym też inny zawód, nie muszą pracować jako pielęgniarki.

#17  2018.01.08 12:54:48 ~Pielęgniar

W momencie kiedy kończyłam studia na innym kierunku było bardzo mało magistrów pielęgniarstwa, mam licencjat i specjalizację i to mi wystarcza. Natomiast wtedy studia mające zastosowanie w opiece zdrowotnej były jak najbardziej respektowanie. Stąd zamiast skupić się na konkretnych, przestańmy wreszcie się licytować, bo innym to na rękę. Tylko strajkujmy lub odstąpcie od dodatkowej pracy choć na miesiąc i problem sam się rozwiąże.

#18  2018.01.08 13:57:30 ~do 15

Znowu ten licencjat! Czy nie rozumiesz, że licencjat to podstawa zawodu obecnego kształcenia? Starego był liceum lub studium a teraz jest licencjat TO PODSTAWA I NIC WIĘCEJ !

#19  2018.01.08 14:02:12 ~do 10

Co TY pleciesz! Oczywiście iż ten jest najlepszy ze wszystkich podziałów po pierwsze jest tu mgr ze współczynnikiem 1,0 poprzednio był w gr.9 z 0,64 a po drugi nawet gr 9. ma współczynnik 0,74 a nie 0,64 a po trzecie zamrożona kwota 3900 jest do następnego roku czyli 2019 a nie jak piszesz "za kilka lat"

#20  2018.01.08 14:03:55 ~piel.

Ja również uważam, iż ta propozycja jest najlepsza z dotychczasowych.

#21  2018.01.08 17:10:17 ~Bo

Przeciez porównujemy projekt sprzed ponad roku,gdzie jest mowa o 2-och,1,5-ej i 1 średniej dla pielęgniarek z tym ostatnim (propozycją z 20.12.2017r).To chyba ten poprzedni był lepszy.

#22  2018.01.08 17:46:00 ~Do 21

Tamten, to były cyfry po wodzie patykiem pisane :-((( te są bardziej realistyczne i może, możliwe :-)))

#23  2018.01.08 20:07:31 ~Bo

Do 22-zobaczymy co będzie. Smuci mnie tylko, że mamy taki poziom dyskusji. Część ludzi nie wie o czym był ten artykuł.Co do reszty - nikt się nami nie przejmie.No,może za 10 lat coś się zmieni in plus.

#24  2018.01.08 22:57:31 ~1767

My nie zaprotestujemy bo wiekszosc mysli ze jak beda zapieprzaly za lekarza to prestiż społeczny im wzrośnie! Nie ważne że nie dostaną za to pieniędzy ale przecież beda"prawie" lekarzem! Co za debilizm! Specjsluzacje kosztuja majatek i ssme za nie placimy i gowno mam po nich a teraz "asystent lekarza"! Znowu ktoś nas robi w.bslona a my jak te cmy bez honoru robimy co mam kaza!

#25  2018.01.08 23:07:35 ~Anna

Skończyła 2,roczne studium ,potem licencjat.2 specjalizacje i liczne kursy.MAM WYŻSZE WYKSZALCENIE i nikt nie może mi wmawiać ze licencjat to podstawy! Pracuje 20 lat w tym zawodzie i wkurza mnie jak ktoś wypisuje takie brednie!

#26  2018.01.09 23:11:07 ~Ja

I wszystkie niedowartościowane pizdy łykną tego asystenta i dalej będą zapierdalały na pojedynczych dyżurach Ale jakie będą wtedy ważne (,bo ja to się szkoliłam" i jestem lepsza) .powodzenia_do pierwszej sprawy w sądzie i z nadętych pawic zrobią się malutkie żuczki może wtedy rozumieją że powinnyśmy się szanować bez względu na to jakie uczelnie skończyliśmy i razem walczyć o swoje

#27  2018.01.10 17:32:57 ~Do 1

Licencjat to najnizsze ksztalcenie mimo iz robione na uczelniach,takie samo jak dawne licea czy Studium Pomaturalne.

#28  2018.01.10 17:41:20 ~Ja

Gdy tak slucham tego licytowania sie magistrami,specjalizacjami,kolejnymi kursami(potrzebnymi i nie ale wazna jest ilosc a nie jakosc) itd.od razu przypomina sie wierszyk Brzechwy pt."Na straganie". Tam tez warzywa licytowaly sie ktore jest lepsze i wazniejsze. I na koniec zdanie:i tak w koncu wyladujemy w zupie. Licytujace sie pielegniarki i tak w koncu wyladuja w du.e bo pracodawcom zwisaja szkoleni,kursy,tytuly. Im jest potrzebny kompetentny pracosnik.

#29  2018.01.12 17:14:30 ~ju

28 super wypowiedź, zgadzam się w 100%

#30  2018.01.14 04:41:44 ~plg

Panie z Izb nie siejcie nienawiści wśród pielęgniarek.Nie każcie jeszcze raz kończyć studiów pielęgniarkom z wyższym pokrewnym.Nie wasze doczekanie.Szybciej zobaczymy Was kochane w oddziałach przy pacjentach niż wy nas ponownie robiące studia czy specjalizacje.Nie napełnimy waszych kieszeni .Nie myślcie sobie,że my nie wiemy o co Wam chodzi.Jedna przewodnicząca za sługuje na szacunek,która nie miesza w naszym środowisku,tj: PANI KRYSTYNA PTOK.Wielki ukłon w kierunku tej pani.

#31  2018.01.16 15:53:33 ~izbianka

Z tym ukłonem radziłabym uważać. Jeżeli będzie zbyt głęboki może spowodować Twój upadek i rozbicie czółka. Radzę zatem wcześniej z pokorą uklęknąć

#32  2018.01.24 03:30:51 ~plg

Przed 2000 rokiem klękałam przed Paniami izbiankami,które wspierały mnie kiedy wybierałam się na promocję zdrowia.Takie były Panie kochane,gotowe do pomocy. Takie to okrzyczane studia dla pielęgniarek.Dzisiaj już upadłam i rozbiłam czółko.Więcej pokory już się ze mnie nie da wykrzesać.

#33  2018.01.26 18:34:52 ~A.H.67

Propozycja stawek podana przez NIPiP jest dobra. Mam 30 lat pracy w zawodzie pielęgniarki i tytuł specjalisty. Ukończyłam studium medyczne. W pełni podzielam stanowisko, że licencjat to obecnie podstawowe wykształcenie pielęgniarki. Powinno się je traktować na równi z liceum medycznym jak i studium medycznym. Ukończenie licencjatu nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi uprawnieniami pielęgniarki czy położnej . Pielęgniarka,położna po liceum medycznym, studium medycznym czy licencjacie ma takie same uprawnienia. Różnica polega tylko na tym kiedy kto ukończył szkołę pielęgniarską. Panie po licencjacie również po ,pomostówkach" aby zmienić ten stan trzeba dalej się uczyć - studia mgr lub specjalizacja. Wtedy i uprawnienia większe i roszczenia finansowe uzasadnione. A nadmieniam dodatkowo, że nikt nie wspomina ile kursów, szkoleń aby pracować mają starsze w zawodzie pielęgniarki koleżanki o tym nikt nie pisze. Mają prawo do godnych zarobków , a nie poniżania w systemie.

#34  2018.02.13 17:38:24 ~Zablokowan

Panie Mielczarek. To że wiele osób zwraca uwagę(grzecznie)że to co się dzieje na forach internetowych po pana wpisach to zwykłe szczucie i że to do niczego nie prowadzi to chyba coś znaczy. Blokowanie tych głosów-pielęgniarskich zresztą to błąd. Jeśli te stare panie przedstawicielki nie radzą sobie i wyraźnie czekają na ciepłej posadzie na emeryturę to chyba lepiej na poczytnym forum stworzyć własną reprezentację a nie podpalać emocje. Trochę myślenia bo może zarabianie na reklamach to też trochę mało. Brać przykład z młodych lekarzy i robić coś dla środowiska!

#35  2018.02.18 01:20:49 ~do#33

Czy Twoja propozycja zrównania licencjatu pielęgniarstwa nie stoi w sprzeczności z Ustawą o szkolnictwie wyższym? Obecnie to co nazwano specjalizacją w pielęgniarstwie jest to wykształcenie na poziome średniego szkolnictwa medycznego. Czy sugerujesz, że uczelnie kształcące na poziomie wyższym w pielęgniarstwie nie spełniają zapisów Ustawy o szkolnictwie wyższym?

#36  2018.03.04 16:15:18 ~ Mgr piel

W Polsce jest dwustopniowy poziom kształcenia pielęgniarek i położnych licencjat i dalej drugi stopień magister piel lub pół na poziomie uniwersyteckim. Co się tak wszyscy uparliście na te specjalizację to jest wykształcenie na poziomie średnim żeby zrobić specjalizację nie trzeba mieć nawet matury jest pełno firm organizujących specjalizację nie trzeba nawet chodzić na zajęcia praktyki itp. Wystarczy po 2 latach zdać jakiś tam egzamin. Docenić należy wszystkie pielęgniarki i położne nie dzielcie Nas i zlikwidujcie złodziejskie Izby Piel co latami doją z nas z kasę nic w zamian nie dając.

#37  2018.03.04 16:24:36 ~Ja

Licencjat TO Wykształcenie WYŻSZE nie traktujcie tego jak liceum czy studium. Każda piel mogła uzupełnić swoje wykształcenie a żeby zrobić specjalizację to nawet matury nie potrzeba zakres obowiązków też powinien być podzielony zgodnie z wykształceniem trudno żeby mgr latał z basenem.

#38  2018.03.05 09:27:49 ~111

Do Ja- jeszcze kilka lat i stara kadra odejdzie, zostaną same magistry. I kto wtedy będzie latał z basenem?